Thank you for your interest in St. Andrew’s! For a complete list of our events, click here. To receive a call from an Admissions team member, please click "Inquire Now" below.
A Whole Child Education is one of the guiding principles at St. Andrew's. Students benefit from programs like Mindfulness, Social Emotional Learning, Diversity, Equity, Inclusion and Belonging, and so many more!
Highlanders Honor Winter Athletes, Sterling Wilson Award Winners
During a Chapel service on Thursday, March 11, the Upper School community recognized the Southwest Preparatory Conference (SPC) All-Conference Teams, Team Awards, and recipients of the Sterling Wilson Award.
The selections were as follows:
All-SPC Conference
Boys Basketball:
All-Zone: Colt Pepe
Girls Basketball:
All-Zone: Ella Townsend
Boys Soccer:
All-Zone: Becker Jackson, Thomas Gottfried
Girls Soccer:
All-Zone: Samantha Santa Cruz, Julia Cotlar
Sterling Wilson Award
Kristin Fowler Gehrig Zimmerman Team Awards
JV2 Boys Basketball:
Most Valuable Player – Colin Timmerman Coaches’ Choice Award – Ben Stapleton Most Improved Player – Rhys Carter
JV Boys Basketball:
Most Valuable Player – Sam Marsh Coaches’ Choice Award – Wesley Aubin Most Improved Player – Brooks Nelson
Varsity Boys Basketball:
Most Valuable Player – Colt Pepe
Most Valuable Player – Gehrig Zimmerman Coaches’ Choice Award – Kris Latreille Most Improved Player – Brady Kurad
Varsity Girls Basketball: Most Valuable Player – Scout Swanson
Most Improved Player – Melina Ruelas Coaches’ Award – Emily Gregg
Varsity Cheer:
Most Valuable Cheerleader – Vivien Champ Coach’s Choice Award – Laney Goodrum Most Improved Cheerleader – Asha Patel
JV Boys Soccer: Most Valuable Player – William Sykes Coaches’ Choice Award – Hudson Kalmans Most Improved Player – Sam Crowson
Varsity Boys Soccer:
Most Valuable Player – Becker Jackson Coaches’ Choice Award – Liam Cohagan Most Improved Player – Thomas Gottfried
Most Improved Player – Cooper Payne
Varsity Girls Soccer:
Most Valuable Player – Samantha Santa Cruz Coaches’ Choice Award – Julia Cotlar Most Improved Player – Cecile McWilliams
Varsity Swimming:
Most Valuable Swimmer – Connor Van Otterloo Most Valuable Swimmer – Kristin Fowler Most Improved Swimmer – Mackenzie Soldano Most Improved Swimmer – Robert Botkin Coaches’ Choice Award – Aswhin Gupta Coaches’ Choice Award – Bella Benke