During a Chapel service on Wednesday, December 1, the Upper School community recognized the Southwest Preparatory Conference (SPC) All-Conference Teams, Team Awards, and recipients of the Sterling Wilson Award.
The selections were as follows:
SPC Awards
Cross CountrySPC All-Zone (by finishing top 20): William Dunaway (4th), Bella Benke (6th), Nicholas Gab (10th), Jake Gooch (11th), Rory O'Hara (20th)
SPC All-Conference (by finishing top 20): William Dunaway (4th), Elle Garcia (5th), Jake Gooch (7th), Bella Benke (16th), Luke Dial (19th)
Boys Volleyball
All-Zone: Kris Latreille
Honorable Mention All-Conference: Cullen Dawkins
All-Conference: Kris Latreille
Field Hockey
All-Conference: Lily Martinez
All Zone: Lily Martinez, Lucy Ward
Honorable Mention All Conference: Caroline Simmons
Girls Volleyball
All-Conference: Kacie Jagger
Honorable Mention All-Conference: Chastity Boyett
All Zone: Bailee Beem
Special AwardsSterling Wilson Award – Daniel Ledet
Sterling Wilson Award – Elle Garcia
SPC Sportsmanship Award – Bo Staloch
Team AwardsJV2 Boys Volleyball:
Most Valuable Player – Ashton Knisely
Most Improved Player – August Nordstedt
Coach’s Choice Award – Abel Castillo
JV Boys Volleyball:
Most Valuable Player – Ryan Wallin
Most Improved Player – Griffin Hill
Coach’s Choice Award – David Moore
Varsity Boys Volleyball:Most Valuable Player – Kris Latreille
Most Improved Player – Travis Josey
Coaches’ Choice Award – Cullen Dawkins
JV2 Girls Volleyball:
Most Valuable Player – Julia Caramelli
Most Improved Player – Naomi Gilmore
Coach’s Choice Award – Georgia Papavassiliou
JV Girls Volleyball:
Most Valuable Player – Olivia Turner
Most Improved Player – Celia Gregg
Coach’s Choice Award – Jamie Kuper
Varsity Girls Volleyball:
Most Valuable Player – Chastity Boyett
Most Improved Player – Kacie Jagger
Coaches’ Choice Award – Mia Tobias
JV Field Hockey:Most Valuable Player – Josie Powers
Most Improved Player – Sonia Singh
Coaches’ Choice Award – Annika Rathouz
Varsity Field Hockey:Most Valuable Player – Annie Goldman
Most Improved Player – Olivia Lamin
Coaches’ Choice Award – Lucy Ward
JV Cross Country:Most Valuable Runner – Colin McCormick
Most Improved Runner – Nate Sabo
Coaches’ Choice Award – Clay Goldsmith
Varsity Cross Country:
Most Valuable Runner – Elle Garcia
Most Valuable Runner – William Dunaway
Most Improved Runner – Bella Benke
Most Improved Runner – Jake Gooch
Coaches’ Choice Award – Ava Sweeney
Coaches’ Choice Award – Luke Dial
Varsity Cheer:
Most Valuable Cheerleader – Ava Hanners
Most Improved Cheerleader – Evan Allbritton
Coach’s Choice Award – Khamirah Maxwell
Varsity Football:
Most Valuable Player – Daniel Ledet
Most Improved Player – Cole De Giacomo
Coaches’ Choice Award – Sean Goodlett
Terry Tilton Award – Rico Beuerlein